עדכונים

Julian Lage Trio

ארה"ב

על אף גילו הצעיר, 35, כבש ג'וליאן לייג' את מעמדו כאחד הגיטריסטים והמאלתרים הגדולים בדורו. עם שלוש מועמדויות לפרסי הגראמי ואלבום חדש וראשון בלייבל האיקוני, Blue Note Records, נראה שלאשף האלתור בעל היכולת הפנומנאלית לנווט במרחבי הג'אז והבלוז כמו גם בשדות האמריקנה, הרוק והקאנטרי, האינדי, הפולק-רוק והקלאסי, שמור מקום של כבוד בפנתיאון. 

המופע בפסטיבל הג'אז ירושלים מזמין את הקהל הישראלי לצלול אל עולמו המופלא של טריו נגנים משובח, בהנהגתו של לייג' ולהיחשף לקטעי האלבום הפנומנאלי, "Squint", שהקליט הטריו בעיצומה של מגיפת הקורונה. בביקורת על האלבום שפרסם מגזין הג'אז הנחשב, DownBeat, נכתב: "פרשנות מודרנית להפליא של מסורת ה-Blue Note".

לצדו של לייג' על הבמה נגן הבס, חורחה רואדר – שותף לדרכו האמנותית שניגן איתו גם בהרכבים של ג'ון זורן, נלס קליין וגארי ברטון – והמתופף דייב קינג (The Bad Plus). האלבום החדש של הטריו, המורכב ברובו מקומפוזיציות מקוריות, שומר על איזון מופתי בין איכויות מלודיות, ליריות ואוונגרד ובעיקר, כימיה וסנכרון הרמוני עמוק בין הרכב הנגנים המיומן, שמשלב בין פרספקטיבה היסטורית לאסתטיקה עכשווית. הנגינה נטולת מאמץ ואלגנטית, ההרמוניות שנונות, הגמישות המחשבתית נותנת מרחב לאלתור וכל אלה יחד, שומרים את המאזין דרוך ונפעם. 

לייג', זינק לתודעה בגיל 8 כגיבור סרט תעודה ביוגראפי קצר שגרף מועמדות לפרס האוסקר. מאז רק הלך ונסק. בגיל 9 הופיע עם קרלוס סנטנה. בן 11 הקליט עם נגן המנדולינה, דיוויד גריסמן ושנה לאחר מכן, הופיע לראשונה בטקס הגראמי. בשנות העשרה לחייו כבר ניגן עם אגדת הפולק דוק ווטסון, נגן הוויברפון גארו ברטון ונגן הבנג'ו בלה פלק. אלבום הבכורה שלו, Sounding Point, שיצא ב-2009 בלייבל EmArcy, היה מועמד לפרס הגראמי בקטגורית הג'אז העכשווי (2009).

גישתו המוזיקאלית רחבה, פלורליסטית ומגוונת. שורשיו נטועים עמוק במסורת הג'אז ומאפשרים לו לנוע בקלות בין סגנונות מוזיקאליים: הגיטרה הספרדית, הגיטרה החשמלית, סטנדרטים מראשית המאה ה-20' או נגיעות ג'אז-רוק, כל אלה באים לידי ביטוי באלבומיו. לייג' הופיע והקליט עם רבים וטובים בהם גארי ברטון (עמו הקליט 4 אלבומים) וג'ון זורן (עמו הקליט 7 אלבומים) כמו גם נלס קליין, צ'רלס לויד, פרד הרש, טרי לין קרינגטון, כריס דיוויס, דיוויד גריסמן, אריק הרלנד, יוקו אונו וג'ייסי האריס. האלבום "Mount Royal", שהקליט עם הגּּיטריסט כריס אלדרידג', זיכה אותו במועמדות נוספת לגראמי. 

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z