עדכונים

Fred Hersch

ארה"ב

פסנתרן הג'אז, פרד הרש, יתארח בפסטיבל לקונצרט סולו חד-פעמי ויש לנו את כל הסיבות להתרגש. הרש, חבר בפנתיאון הפסנתר של הג'אז, נחשב ממשיך דרכו של ביל אוונס. הוא משתייך לחבורה מצומצמת של מוזיקאים, שהטביעו חותם והשפיעו באופן ניכר על סצנת הג'אז ועל דור המשך של פסנתרנים גדולים, כברד מלדאו, איתן אייברסון ודן טפפר, שרואים בו מורה דרך והשפעתו ניכרת בנגינתם. ארבעה עשורים הוא כובש קהלים כפסנתרן מבריק עם נפש של משורר, מלחין מחונן וורסטילי, פרשן מקורי, פרטנר רגיש וקשוב ומנהיג אחד מהרכבי הג'אז שהגדיר תקופה. עם 15 מועמדויות לפרסי גראמי, הרש הוא קטגוריה בפני עצמו בעולם הג'אז. "כשזה מגיע לפסנתר סולו בג'אז, יש שתי דרגות של מבצעים: פרד הרש וכל היתר", קבע המגזין All About Jazz. בניו יורק טיימס הסתפקו בתואר: "אגדה חיה". 

הוא החל את דרכו לצד ארט פארמר. בשנות ה-80' השתלב בסצנת הג'אז הניו-יורקית וניגן עם ענקים כסטן גץ, ג'ו הנדרסון, טוטס טילמנס, לי קוניץ, ביל פריזל ואנריקו ראבה. הרש הקליט עשרות אלבומים כפסנתרן מלווה, מנהיג הרכב וסולן ושיתף פעולה עם רשימה מפוארת של מוזיקאים שונים מג'וליאן לייג', מיגל זנון, אבישי כהן וענת כהן ועד ג'ושוע בל, כריסטופר אוריילי, רנה פלמינג, קורט אלינג וג'ניס סיגל. 

Alone at the Vanguard, אלבום סולו זוכה גראמי מהופעה במועדון הג'אז הוותיק בעולם, הכניס את הרש לדפי ההיסטוריה כמוזיקאי הראשון שניגן שבוע רצוף רסיטל לפסנתר בלוקיישן המפורסם. 

הרש, מוזיקאי הג'אז הראשון שיצא פומבית מהארון והחליט לחשוף גם את התמודדותו עם מחלת האיידס, פעיל ומגויס לנושא. הרש הפיק והופיע הקלטות ומופעי התרמה רבים שהכנסותיהן קודש למטרות מחקר האיידס והעלאת המודעות. ב-2008, בעקבות סיבוכים הקשורים למחלתו, היה חודשיים בתרדמת. לאחר תהליך שיקום מתמשך חזר לנגן. היציאה מהארון, ההתמודדות עם המחלה ותקופת התרדמת, היו מנוע יצירתי שהוביל למופע מולטימדיה – My Coma Dreams (2011) חיזיון בימתי שכתב וביים הרשל גרפיין; אלבום סולו אינטימי וחשוף – Open Book (2018), שגרף שתי מועמדויות לגראמי; והממואר Good Things Happen Slowly: A Life in and out of Jazz, שנכנס לרשימת חמש האוטוביוגרפיות הטובות לשנת 2018 של הניו-יורק טיימס והוושינגטון פוסט והוכתר כספר השנה בג'אז.

https://www.youtube.com/channel/UCn7Uh2qpex0fczcTeJVMhgA

 

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z