עדכונים

רביעיית קובי סלומון במחווה לבני גודמן

ישראל

רביעיית קובי סלומון תארח אתכם לערב של סווינג קיצי במחוזות הדיקסילנד של ניו אורלינס. המופע, מחווה לאגדת הקלרינט, "מלך הסווינג", בני גודמן, הוא שיר אהבה לרוח החופשית שייצג ההוט ג'אז הקצבי של תחילת המאה ה-20'. אימפרוביזציות פרועות ובה בעת נגינה מהוקצעת ושליטה אימתנית בכלי, הכתיבו ועדיין מובילים את הטון. סלומון, נגן קלרינט וירטואוז, והרכב הנגנים המצוין שמלווה אותו כבר שנים, שומרים את אש הסווינג בוערת ומחזירים לבמה את חדוות הנגינה של הג'אז הטהור.

השפעתו של בני גודמן על מוזיקת הג'אז, כמוביל הרכבים ותזמורות, כנגן וכמלחין, מהדהדת חזק ובהיר גם היום. אדוותיה ניכרות בטכניקה ובסגנון שאמצו להם דורות של מוזיקאי ג'אז אחריו אבל לא רק. גודמן, הדמות הפופולארית בהיסטוריה של הג'אז – הביטלס של הז'אנר – הוכיח שמוזיקה טובה, טהורה, לא מתפשרת, תמצא את דרכה לקהל הרחב. הוא היה זה שהביא את הג'אז לראשונה לקרנגי הול והקסים מיליוני אנשים עם "Sweet Georgia Brown" במלון הסאבוי בניו יורק. גודמן גם היה גם המוזיקאי הראשון שהתעקש על שילוב מוזיקאים לבנים ואפרו-אמריקאים על הבמה לצדו בתקופה בה חוקי ההפרדה הגזעית במרחב הציבורי היו עדיין תקפים. "כדי ליצור הרמוניה מושלמת אתה זקוק לקלידים הלבנים והשחורים", אמר. התזמורת שהקים היתה חממה לדורות של אגדות בתחום הג'אז וכך, לרגע קצרצר בהיסטוריה, הפך במו ידיו את הג'אז לשם נרדף למוזיקה פופולארית.

רביעיית קובי סלומון שומרת על קווי היסוד המנחים שהציב גודמן, שילוב של משמעת קפדנית, דיוק וביצוע מהוקצע ואלגנטי ובה בעת החופש לאלתר, לפרוש כנף ולנסוק גבוה ורחוק ככל שאפשר. מקצבים מדבקים, דיאלוג קשוב ומתגלגל בין כלי הנגינה והרבה אנרגיה טובה, זה סוד הקסם שהם מביאים לבמה. ערב של מוזיקה חיה ונושמת, שצולל אל מקורות הג'אז ואל ספר השירים האמריקאי. 

 

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z