עדכונים

ציון גולן פוגש את אל-קאת

ישראל-תימן

עולם קטן: מפגשים מקוריים בפסטיבל הג'אז

מלך הזמר התימני ציון גולן, פוגש לראשונה על הבמה את הרכב אל-קאת בהפקה מיוחדת של פסטיבל הג'אז ירושלים. במופע יבוצעו להיטי ענק מתוך הרפרטואר האדיר של גולן, בעיבודים חדשים ומקוריים של איל וואהב ונגני ההרכב הישראלי, הלוקח את הגרוב של המוזיקה התימנית הערבית במאה ה-20' אל מחוזות מוזיקאליים מגוונים ויוצר תוך ערבוביה, סאונד חדש, היברידי, שיוצא מן העולמות המוגדרים והגבולות והמתארים הברורים מאליהם. גולן שר בתימנית ערבית אותנטית. מתחילת דרכו, לפני יותר מארבעה עשורים, פעל לתיעוד השפה, ההגייה והשירה המסורתית. במובן זה, שיתוף הפעולה המרגש עם אל-קאת, הוא חלק המשכי של מפעל חייו לשימור, תיעוד והנכחת התרבות התימנית במרחב המוזיקאלי הכללי. 

שיריו ויצירתו של גולן הם מקור השראה ליוצרי הגל החדש של המוזיקה התימנית בישראל. רביד כחלני ולהקת "ימן בלוז" ביצעו את "אבא שמעון", הומאז' לרבי שלום שבזי ומלהיטיו הגדולים של גולן. ההרכב הנשי, A-WA, הפך את "חביב גלבי" שלו ללהיט בינלאומי. 

המופע החד-פעמי בפסטיבל הג'אז, הוא מפגש פסגה מסקרן במיוחד בין זמר ומוזיקאי שהפך לסמל, לבין ממשיכי דרכו, שעשו להם שם בזירה הבינלאומית וחתומים כיום ב-GlitterBeat, לייבל מוזיקת העולם הנחשב. 

אלבום הביכורים של אל-קאת, "סעדיה ג'פרסון" שיצא בלייבל הבריטי, Batov Records, פתח שערים לעולם. הסאונד המובחן, המפתיע והמסקרן, שמוסיפים כלי הנגינה האקוסטיים הייחודיים שבונה וואהב מחפצים יומיומיים וגרוטאות, בהשראת כלי המיתר והקשת המסורתיים בארצות ערב וצפון אפריקה עורר סקרנות רבה בקרב חובבי מוזיקת העולם. אלבומם השני, "עלבת עלוואי אופוס 99", הומאז' לזמר התימני הפופולארי המנוח, פייסל עלאווי, יצא בתחילת 2022 בלייבל הגרמני הנחשב וסימן את פריצתו הגדולה של ההרכב אל זירת המוזיקה הבינלאומית. ההרכב פועל בתמיכת "האגודה לטיפוח חברה ותרבות".
המופע יעלה בעידודה של עמותת תמ"י (תרבות מוזיקה ישראלית ים תיכונית- בניהולו של יהודה כהן) אשר שמה לה למטרה את קידומה ושילובה של התרבות הישראלית ים- תיכונית עם התרבות הקיימת במדינת ישראל. 

 

 

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z