עדכונים

ללה תמר מארחת את Samir LanGus

ישראל-מרוקו-ניו יורק

עולם קטן: מפגשים מקוריים בפסטיבל הג'אז

בפסטיבל יתקיימו שני מופעים-
ביום רביעי-מופע טריו אינטימי בגלריית "הווה מתמשך" בתוך המוזיאון, בהשתתפות תמר, לנגוס ופסנתר.
ביום חמישי- מופע להקה מלא ואנרגטי על במת קראון באוויר הפתוח, חצוצרן אורח – עידו גור

זמרת והפרפורמרית, ללה תמר (תמר בלוך), חוזרת להופיע בישראל ותארח בפסטיבל את המוזיקאי המרוקאי, סמיר לנגוס, אמן הגנאווה הראשון שגרף מועמדות לפרס הגראמי.

בין ישראל למרוקו, יוצרת ללה תמר פיוז'ן קצבי של לחנים צפון אפריקנים עתיקים, מוזיקה אנדלוסית, עיבודים מקוריים, נגיעות פופ במעטפת של ביטים אלקטרוניים והפקה עכשווית, שמרימה על רחבות הריקודים. אלבום הביכורים שלה, שיצא ב-2020 בלייבל Kame'a בהפקת אורי וינוקור (אסף אבידן, קולולוש, לולה מארש…) כולל גם את הלהיט "A Lala Ya Lalla". שירי האלבום מבוצעים בחכתייה, דיאלקט של יהודי צפון אפריקה מתקופת טרום הכיבוש הספרדי. זהו אלבום ראשון ויחיד מסוגו, המורכב מיצירה מקורית של שירת חול נשית בשפה זו, שעטנז של עברית-מרוקאית-ספרדית. 

בשנתיים האחרונות השתקעה במרוקו ויצאה למסע חקר של מוזיקת הגנאווה, שהיתה השראה ליוצרים מפול בולס ועד רנדי ווסטון, מרוברט פלאנט וג'יימי פייג' ועד ג'ימי הנדריקס. הבלוז המרוקאי, כפי שמכונה הגנאווה, הוא מוזיקת נשמה אקסטאטית, שצמחה מתוך המסדר הסופי והקהילות השחורות, צאצאי עבדים ושכירי חרב שהגיעו למרוקו ממאלי ומאוריטניה. הגנאווה, היא חלק מטקסי פולחן אפריקאים-אסלאמיים הנערכים בלילות ויש המאמינים כי בכוחם של המקצבים ההיפנוטיים והמלודיות העצמתיות לרפא חולים, לטהר ולהבריח רוחות. 

לנגוס, יליד אגאדיר החי ויוצר יותר מעשור בניו יורק, למד את רזי הגנאווה מגדולי המאסטרים במרוקו ונחשב לנגן סינטיר (גרסת הגנאווה לבס בעל שלושה מיתרים) מחונן. ב-2013 חבר למאסטר חסן בן ג'אפר וביחד הקימו את Innov Gnawa, הרכב המוסיף לרפרטואר המסורתי ולסאונד הייחודי של הסינטיר והקראקאב, ספין עכשווי ונגיעות ג'אז. עם ההרכב הקליט את "Bambro Koyo Ganda", שעשה היסטוריה כשגרף ב-2018 מועמדות לפרס הגראמי בקטגורית אלבום הדאנס. 

לנגוס שיתף פעולה, בין היתר, עם המוזיקאים הישראלים עומר אביטל ואיתמר בורוכוב ואף הקליט את "מימונה", טרק פיוז'ן מקפיץ הנע בין גנאווה למוזיקה יהודית מרוקאית. שיתוף הפעולה עם ללה תמר הוא חלק ממסע מוזיקאלי המתחבר לזיקה העמוקה בין שתי התרבויות המשתרגות זו בזו. מופע קצבי, מלא גרוב ונשמה.

 

 

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z