עדכונים

בן אילון וסאבולה בנגורה מארחים את יאיר השחר

ישראל-אפריקה

בכורה ישראלית

אמן התיפוף האפריקאי, בן אילון, סוגר מעגל במופע משותף עם מאסטר הדג'מבה ומורהו, סאבולה בנגרה. בערב יארחו השניים את הגיטריסט, נגן הקורה והאתנומוסיקולוג, יאיר השחר, לשעבר חבר בהרכבים "בלק גורו" ו"Gulaza" שהנהיג אילון.

קסם המקצבים האפריקאיים שבה את ליבו של אילון, מהפרקשניסטים המובילים בישראל, שיצא למסע משנה חיים בעקבותיהם. את לימודי התיפוף האפריקאי החל אצל מאסטר סאבולה, יליד גינאה קונאקרי שבמערב אפריקה, המתגורר ופועל מזה שנים בישראל. סאבולה, מורה ומאסטר מוערך למאות תלמידים מאפריקה ומהעולם, פיתח גישה ייחודית לתוף ככלי תקשורת, ויצר רפרטואר השואב מן הקולות והמקצבים של אפריקה ושבטיה. מסע משותף של השניים לגמביה לפני יותר מעשור, חשף בפני אילון את עצמת היבשת השחורה. בסנגל גילה את מסורות התיפוף הסנגלי, חקר ופיתח אותן לסגנון חדשני בטכניקה היברידית שזכה להכרה עולמית. על מערכת ייחודית, המורכבת מעשרה תופים אפריקאים שונים, מזקק אילון את הסאונד האינטנסיבי המהפנט של שבט מתופפים שלם לנגינת סולו וירטואוזית ועצמתית. 

הפופולאריות האדירה שצבר בסנגל, הובילה למפגש עם יוסו נ'דור האגדי ולשיתופי פעולה מוזיקאליים רבים עם אמנים מערב אפריקאיים ידועים בהם המאסטר של המקצב הסנגלי, גדול מתופפי סנגל, דודו נדיאייה רוז והזמר Cheikh Lo. אלבום הביכורים שלו, Xalem, הוקלט באפריקה ונכלל ברשימת עשרת האלבומים הטובים לשנת 2021 של מגזין Songlines. "אילון ספג את מהותן של סגנונות מערב אפריקה השונים…, זיקק אותם לשלם ייחודי מגובש. הוא מתגלה כטובאב (האדם הלבן) השחור ביותר במערב אפריקה", כתב מבקר המגזין, נייג'ל וויליאמסון. 

בפסטיבל הג'אז יחברו המאסטר ותלמידו, 16 שנה לאחר תחילת מסעם המשותף, לדיאלוג בין דורי רב קשב בין שני קולות ייחודיים. מופע סוחף, פראי ומלא קצב שלא כדאי לפספס.

שיתוף:
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z